Prevence je vždy lepší než léčba, takže nejjednodušší rada pro udržování čistoty je včasná péče. To platí i o údržbě koberců, které stále ještě patří mezi oblíbené podlahové krytiny nejen do našich bytů, ale jsou interiérovým doplňkem kanceláří či veřejných budov.

Koberce, běhouny a jejich funkce

Navzdory obrovskému výběru různých koberců, které jsou dnes v prodeji k dispozici, tradiční koberec nikdy nevyjde z módy. Nezáleží na tom, zda se jedná o drahý turecký vlněný koberec nebo obyčejný běhoun na chodbě. Úkolem každého koberce je udržovat v domě atmosféru útulnosti a pohodlí. Aby koberec zůstal co nejkrásnější a vykonával všechny své funkce, musí být pečlivě ošetřován. Řádná péče a včasné čištění je zárukou, že vám koberec bude sloužit po mnoho let a zároveň si zachová svůj původní vzhled.

Jak pečovat o koberec

Mnoho lidí se mylně domnívá, že proces čištění koberců by měl být omezen pouze na použití vysavače. Prach však není jediným zdrojem kontaminace koberců, proto je nutné použít jiné metody čištění. Alespoň 3x do roka by měl být koberec hloubkově vyčištěn, protože povrchové čištění koberců ať už jde o suché čištění nebo ruční čištění spíše nečistoty vtírá víc do hloubky vláken. Mnohé čisticí prostředky jsou také jako čistící pěna, která proniká do koberce, zaschne, a promění se v krystalický prášek, který lze poté snadno odstranit běžným vysavačem. Pokud je koberec silně zašpiněn, je třeba přistoupit k radikálnějšímu čištění.

Profesionální čisticí firma

Na rozdíl od samočištění s lidovými nebo domácími výrobky je profesionální chemické čištění, ale i čištění parou účinným a bezpečným způsobem čištění koberců. Parní čištění je velmi oblíbené a tuto metodu doporučují téměř všichni renomovaní výrobci koberců. Parní proces je ekonomický a vysoce produktivní,vysoká teplota a tlak znamenají hluboké čištění koberce odstraněním různých nečistot, prachu a všech zápachů, ato dokonce i těch nejstarších. Zároveň pára neutralizuje mikroorganismy, včetně škodlivých mikrobů a bakterií, roztočů, jejichž přítomnost v koberci může způsobit alergie a další zdravotní problémy.

Chemické čištění koberců je velmi účinné zejména pro velmi znečištěné koberce. Specializované společnosti provádějí takové čištění všech typů koberců a koberečků a kvalita je poměrně vysoká. Bez speciálního vybavení by nebylo možné takto koberec dobře vyčistit. Pravidelné chemické čištění koberců může prodloužit jeho životnost a zachovat atraktivní vzhled po mnoho let.